Persbericht - Week van de Vrijwilliger 2026: cijfers bewijzen de impact
Van 28 februari tot en met 8 maart vindt de jaarlijkse Week van de Vrijwilliger plaats. Tijdens die week worden vrijwilligers over heel Vlaanderen in de bloemetjes gezet. Het is een speciale editie dit jaar, want 2026 is het Internationaal Vrijwilligersjaar (IVY2026). Reden te meer om stil te staan bij de grote impact van vrijwilligers. Hun engagement vormt een onmisbare kracht in onze samenleving, op verschillende terreinen. Toch zijn er vandaag amper of geen gegevens beschikbaar over de concrete impact en daar wil Vlaams Steunpunt Vrijwilligerswerk verandering in brengen.
“Mocht iedereen vrijwilligerswerk doen, zou onze maatschappij er veel mooier uitzien”
Vrijwilligerswerk zit zo diep vervlochten met het dagelijkse leven dat het vaak onzichtbaar blijft. We komen elke dag meermaals ongemerkt in contact met onmisbare vrijwilligers. Denk bijvoorbeeld aan de techneut in het repaircafé, de verkeersbrigadier aan de schoolpoort of de chauffeur van minder mobiele mensen; zonder hen zou de wereld er niet hetzelfde uitzien. Vrijwilligers zorgen ervoor dat onze samenleving blijft draaien, ze zijn van onschatbare waarde.
Om de kracht van vrijwilligerswerk extra in de verf te zetten, focust de Week van de Vrijwilliger dit jaar op de waarde van vrijwilligers met de slogan “Jij bent BIJzonder”. Die campagne moedigt duizenden verenigingen aan om hun vrijwilligers extra te waarderen. Zowel de kleine, informele verenigingen als de grote, professionele organisaties vieren deze week. Vlaams Steunpunt Vrijwilligerswerk merkt een opvallend groot enthousiasme voor deze campagne in het Internationaal Vrijwilligersjaar. Hierdoor krijgt het vrijwilligerswerk een grote boost, en dat is een mooie zaak. Ook IVY2026-ambassadeur Katrien De Ruysscher beaamt dat: “Vrijwilligerswerk is verrijkend en verbindend, en opent je wereld volledig. Je doet iets voor een ander, maar wat je daarvoor terugkrijgt is ook van onschatbare waarde. Mocht iedereen vrijwilligerswerk doen, zou onze maatschappij er veel mooier uitzien.”
De cijfers liegen niet: vrijwilligerswerk is onbetaalbaar
In Frankrijk wordt de waarde van vrijwilligers in de boekhoudkundige verslaggeving opgenomen. In België bestaat zo’n regeling niet. Accountantsbureau ‘de kleine prins', dat zich exclusief richt op de non-profitsector, riep daarom zijn klanten op om alle vrijwilligersuren nauwkeurig te registreren. Door deze uren tegen een gemiddeld uurtarief te waarderen, wordt de inzet van vrijwilligers financieel meetbaar en zichtbaar. Een 150-tal vzw’s ging hierop in en de cijfers spreken voor zich. De concertzaal ‘het Depot’ in Leuven spaart bijvoorbeeld jaarlijks zo’n € 300.000 uit op loonkosten dankzij zijn vrijwilligerswerking.
In het jaarverslag van Tele-Onthaal lezen we dat vrijwilligers bij hen gelijk zijn aan de inzet van meer dan 74 voltijdse medewerkers.
Beleid maakt mee het verschil
Om de impact van het vrijwilligerswerk te maximaliseren en zichtbaar te maken, is er vanzelfsprekend beleidsaandacht nodig. Zo krijgen organisaties en vrijwilligers de welverdiende erkenning en ondersteuning.
Minister van het gecoördineerd Vlaams vrijwilligersbeleid, Caroline Gennez, is het daarmee eens: “Vrijwilligers zijn onmisbaar in een solidaire en inclusieve samenleving. Zij verzetten bergen werk, belangeloos en vaak onzichtbaar. Daarom zijn initiatieven zoals de Week van de Vrijwilliger, die vrijwilligers mee in de spotlight zetten, zo belangrijk. We moeten ervoor zorgen dat hun bijdrage zichtbaarder en meetbaar wordt."
Eva Hambach, directeur van Vlaams Steunpunt Vrijwilligerswerk, benadrukt het belang van een impactmeting: “Vele organisaties draaien voor een (groot) stuk op vrijwilligers, maar dit is ongeteld, ongemeten, en dus onzichtbaar naar de buitenwereld toe. Door een impactmeting willen wij hier dit jaar verandering in brengen en de overheid stimuleren een degelijk onderzoek op te zetten.”
Ook volgens Bruno Deprins, bestuurder van accountantskantoor ‘de kleine prins’, is de inzet van vrijwilligers van groot belang: “Er was veel te doen rond de btw-verhoging in de cultuursector. Maar zonder de belangeloze inzet van vele vrijwilligers zou de dienstverlening van heel wat non-profitorganisaties flink duurder worden, voor de overheid of voor de cliënten.”
Extra’s: